TJ KARATE PRAHA

Pinan Sandan/Heian Sandan

Ping/Hei = rovný, klidný, obyčejný a mírumilovný
Ping/Hei
An = bezpečný, stálý, mírumilovný, klidný
An
San = 3
San
Dan = stupeň
Dan
Hei An San Dan
Hei An San Dan

Funakoshi - v Pinan sandan (Heian Sandan)
Funakoshi - v Pinan sandan (Heian Sandan)

Technická charakteristika :

Kata Pinan Sandan/Heian Sandan učí střídající bloky proti spodnímu a střednímu pásmu. Kata učí správnému použití rukou proti útokům na tělo a učí správnému postavení loktů vzdálených na pěst od těla. Pinan/Heian Sandan vyučuje především postoj shiko/kiba dachi jako i správné použití těžiště těla a jeho držení. Kata nás učí použití technik na krátkou vzdálenost.
Třetí kata v pořadí Pinan/Heian Sandan, je ze všech pěti kata nejpodivnější. Na této kata jsou nezvyklé a obtížné především otočky. Kata obsahuje velmi drastických a proměnlivých změn ve strategii, postavení a provedení technik. Heian Sandan je nejen náročný na fyzičku jako Heain Shodan či Heian Nidan, ale malá škála technik přitahuje spíše inteligenci karatisty než jeho sílu a vytrvalost. Najvíc diskutovanou technikou této kata je zvednutí kolena (u verzie Heian )a následná technika rukou Uraken uchi. Někteří instruktoři, hlavně ze Západu, interpretují tuto sekvenci jako kopy. Pravdou je, že ani samotní japonští instruktoři nejsou v interpretáci této techniky jednotní. Pinan/Heian Sandan a Pinan/Heian Yondan jsou z řady Pinan/Heian nejvíce opovrhované kata mezi karatisty. Snad je to proto, že Pinan/Heian Sandan postrádá jistou plynulost. Také embusen Heian Sandan je postavený jinak než u ostatních kata z řady Pinan/Heian.

Do série Pinan/Heian kata ještě patří :

Pinan Nidan / Heian Shodan
Pinan Shodan / Heian Nidan
Pinan Yondan / Heian Yondan
Pinan Godan / Heian Godan

Embusen

Embusen je japonský termín používaný v karate pro znázornění cvikosledu kata. Jsou zde rozkresleny jednotlivé techniky, obraty, směry přesunů a pauzy mezi technikami.